NETWORK CAMERA IPC3614SR3-DPF28(36)(60)
    • Camera
      Sensor 1/3″, 4 megapixel, progressive scan, CMOS
      Lens 2.8mm@F1.8
      Angle of view(H): 101.8°
      3.6mm@F1.8
      Angle of view(H): 76.8°
      6mm@F1.8
      Angle of view(H): 49.4°
      Min. Illumination Colour: 0.02 Lux (F1.8, AGC ON)
      0 Lux with IR
      Shutter Auto/Manual, 1/6~1/100000 s
      Day/Night IR-cut filter with auto switch (ICR)
      IR 30m (98 ft) IR range
      AWB(Auto white balance) Auto/manual
      Gain Control Auto/manual
      WDR 120 dB
      Noise Reduction 2D/3D
      Video
      Max. Resolution 2592×1520
      Video Compression H.265, H.264, MJPEG
      Frame Rate 4MP (2592×1520): Max. 20 fps; 4MP (2560×1440): Max. 25 fps
      3MP (2048×1520): Max. 30 fps; 1080P (1920×1080): Max. 30 fps
      Video Streaming Triple
      OSD Up to 8 OSDs
      9:16 Corridor Mode Supported
      Motion Detection Up to 2 areas
      Privacy Mask Up to 8 areas
      Smart
      Behavior Detection Intrusion, crossing line, motion detection
      Intelligent Identification Face detection
      Statistical Analysis People counting
      Network
      Compatible Integration ONVIF, API
      Interface
      Network 10M/100M Base-TX Ethernet
      General
      Power 12 V DC, or PoE (IEEE802.3 af)
      Power consumption: Max 5.5 W
      Dimensions (Ø x H) Φ126 x 94 mm (Ø5.0” x 3.7”)
      Weight 0.33 kg (0.73 lb)
      Operating Conditions -35°C ~ 60°C (-31°F ~ 140°F), Humidity ≤ 95% RH(non-condensing)
      Ingress Protection IP66
Description
  • Camera
    Lens 2.8mm@F1.8
    Angle of view(H): 101.8°
    3.6mm@F1.8
    Angle of view(H): 76.8°
    6mm@F1.8
    Angle of view(H): 49.4°
    0 Lux with IR
    IR 30m (98 ft) IR range
    Gain Control Auto/manual
    WDR 120 dB
    Noise Reduction 2D/3D
    Video
    Max. Resolution 2592×1520
    Video Streaming Triple
    OSD Up to 8 OSDs
    9:16 Corridor Mode Supported
    Motion Detection Up to 2 areas
    Privacy Mask Up to 8 areas
    Smart
    Network
    Interface
    General
    Power consumption: Max 5.5 W
    Weight 0.33 kg (0.73 lb)