NETWORK CAMERA IPC3611SR3-F28(36)(60)
    • Camera
      Sensor 1/3″, 1.3 megapixel, progressive scan, CMOS
      Lens 2.8mm@F1.8(3.6mm, 6mm optional)
      Angle of view(H): 99.1° (76.7° / 46.9°)
      Shutter Auto/Manual, 1/6~1/8000 s
      Day/Night IR-cut filter with auto switch (ICR)
      IR 30m (98 ft) IR range
      AWB(Auto white balance) Auto/manual
      Gain Control Auto/manual
      WDR Digital
      Noise Reduction 2D/3D
      Video
      Max. Resolution 1280×960
      Video Compression H.264/MJPEG
      Video Streaming Triple
      OSD Up to 8 OSDs
      Motion Detection Up to 2 areas
      Privacy Mask Up to 4 areas
      Network
      Protocols IPv4,IGMP,ICMP,ARP,TCP,UDP,DHCP,RTP,RTSP,Qos,DNS,DDNS,NTP,FTP,UPnP,HTTP
      Compatible Integration ONVIF
      Interface
      Network 10M/100M Base-TX Ethernet
      General
      Power 12 V DC 12 V DC, or PoE (IEEE802.3 af)
      Power consumption: 3.5 W (5.5W with IR on)
      Dimensions (Ø x H) Φ126 x 94 mm (Ø5.0” x 3.7”)
      Weight 0.33 kg (0.73 lb)
      Working Environment -35°C ~ 60°C (-31°F ~ 140°F), Humidity ≤ 90% RH(non-condensing)
      Ingress Protection IP66
Description
  • Camera
    IR 30m (98 ft) IR range
    Gain Control Auto/manual
    WDR Digital
    Noise Reduction 2D/3D
    Video
    Max. Resolution 1280×960
    Video Compression H.264/MJPEG
    Frame Rate 960P (1280×960): Max. 30 fps; 720P (1280×720): Max. 30 fps; D1 (720×576): Max. 25 fps
    Video Streaming Triple
    OSD Up to 8 OSDs
    Motion Detection Up to 2 areas
    Privacy Mask Up to 4 areas
    Network
    Compatible Integration ONVIF
    Interface
    General
    Weight 0.33 kg (0.73 lb)